• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • BÖLGESEL SİYASİ GAZETE
    • Doktor Değiliz Ama Hastamız Çok
    • BÖLGESEL SİYASİ GAZETE
    • Doktor Değiliz Ama Hastamız Çok
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Videolar
Site Haritası
Takvim
Facebook
CAN GAZETESİCAN

GAZETESİ 

ARTIK

WEB'de

www.cangazetesi.
com


Doğru Tarafsız Haber


 
HAFTALIK GAZETE

Gülşehir'e yılda 195 bin dolar gelir getirecek proje hayata geçiyor

Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi Arısoy, Gülşehir'e her yıl 195 bin dolar kazanç sağlayacak yatırımı hayata geçirmek için İçişleri Bakanlığından izin istedi.

            Konu hakkında açıklamalarda bulunan Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi Arısoy, Gülşehir'de kurmayı planladıkları GES ( Güneş Enerji Santrali) projesinin belediye gelirleri % planının üstüne çıkması nedeniyle bu yatırımı yapamadıklarını söyledi. Yatırımı hayata geçirmek için 5393 Sayılı Belediye Kanununun 68. maddesi E bendinde belirtildiği ve vergi usul kanununa göre 2018 yılı bütçesindeki değerlendirmemenin 14-47 ile çarpımı sonucu 2018 yılındaki belediye gelirinin yüzde 10'u kadar meclis kararı, bunun dışında borçlanmanın İçişleri Bakanlığının vereceği müsaade ile borçlanabilineceğini belirten Arısoy, bu borçlanmayı yapmak için İçişleri Bakanlığına başvuruda bulunduklarını kaydetti.

            İçişleri Bakanlığının müsaade etmesiyle Gülşehir Belediyesi olarak ilçeye 943 KW. kurulu güç kapasiteli 1.160'lık 265 Voltluk 360 adet panel kurulacağını dile getiren Arısoy, bu projenin maliyetinin yaklaşık 1 milyon 150 bin dolar olduğunu Türkiye genelinde yenilebilir enerji üretimi il sıralamasına göre 111 MV. ile  63. sırada bulunan Nevşehir il sıralamasını daha da iyi bir yere getireceğini kaydetti. Proje ile ilgili tüm çalışmaların tamamlandığını ihale aşamasına getirildiğini ifade eden Arısoy, projenin Gülşehir Belediyesine yılda yaklaşık 195 bin dolar gelir getireceğini ve yaklaşık 6 yılda kendini amorti edeceğini belirtti. Proje kullanım süresinin en az 20-25 yıl olduğunu ve sadece panellerin yenilenmesiyle üretimin devam edeceğini kaydeden Arısoy, konu ile alakalı borçlanmanın yapılması adı altında 5393 Sayılı Kanun gereği borçlanma için Bakanlığa gerekli yazıların yazıldığını belirtti.

            Gülşehir Belediyesinin talepleri verilmesi durumunda ilçeye gerçek manada uzun vadeli bir yatırım daha kazandıracaklarını belirten Arısoy, Kanalizasyon ve altyapı çalışmalarında ve tüm diğer çalışmalar  gibi bu projede de günü birlik değil ilçenin gelecek 25 yıl ve 50 yılını ilgilendiren bireysel değil toplumsal yatırımları hayata geçirmeye devam ettiklerini ve devam edeceklerini sözlerine ekledi.  

           

           

 

 

219 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret177435
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar12.070212.1185
Euro13.587613.6420
Hava Durumu
Saat
Hakkımızda