• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • BÖLGESEL SİYASİ GAZETE
    • Doktor Değiliz Ama Hastamız Çok
    • BÖLGESEL SİYASİ GAZETE
    • Doktor Değiliz Ama Hastamız Çok
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Videolar
Site Haritası
Takvim
Facebook
CAN GAZETESİCAN

GAZETESİ 

ARTIK

WEB'de

www.cangazetesi.
com


Doğru Tarafsız Haber


 
HAFTALIK GAZETE

NEVŞEHİR, ETNO KÜLTÜR FESTİVALİNDE TANITILDI

İstanbul Yenikapı etkinlik alanında 2. si düzenlenen Kültür Festivali’nde Nevşehir’in kültürel değerleri kurulan bir çadırda tanıtıldı.Geleneksel spor dallarının tanıtılması, profesyonelleşmesi ve olimpiyatlara hazırlanması amacıyla Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından  ‘Ok Yaydan Çıkıyor’ sloganı ile Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in de katıldığı festivalde, Nevşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü etkinlik alanında kurulan bir çadır da Nevşehir’in kültürel değerlerini tanıttı 

Yenikapı Etkinlik Alanı’nda 4 gün sürecek festivalin açılışı renkli görüntülere sahne oldu.  Festivalde geleneksel Türk sporlarının yanı sıra geleneksel kıl çadırlarda oba yaşamı, tarihi el sanatları atölyeleri, kılıç kalkan gösterileri, atlı gösteriler gibi pek çok aktivite gerçekleştirildi..

Türki devlet ve topluluk çadırları, yöresel çadırlar, geleneksel lezzetler, geleneksel çocuk oyunları, çocuk tiyatroları, çocuklar ve yetişkinler için binicilik, halk oyunları, Orta Asya geleneksel toylarıyla bir şölene dönüşen festivalde,  geleneksel sporlardan aba güreşi, şalvar güreşi, kuşak güreşi, mas güreşi, fetih yağlı güreşleri, atlı okçuluk, atlı cirit, kökbörü, aşık oyunu, mangala, geleneksel yaya okçuluğu olmak üzere toplam 11 branşta sporcuların gösterileri ilgiyle izlendi.  

DÜNYA HARİKASI NEVŞEHİR,İLGİ ODAĞI OLDU

Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Akif Kılıç, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan,İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’,Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ile çok sayıda ilçe kaymakamı ve  belediye başkanın katıldığı Etnospor 2. Kültür Festivalinde Nevşehir çadırı, katılımcıların ilgi odağı oldu.

Yenikapı etkinlik alanında kurulan çadırda bölgeye özgü çanak çömlek yapımı festivale katılanlarca büyük ilgi görürken, çadırda vatandaşlara köftür,kuru üzüm ve kabak çekirdeği dağıtıldı.  362 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret177402
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar12.070212.1185
Euro13.587613.6420
Hava Durumu
Saat
Hakkımızda