• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • BÖLGESEL SİYASİ GAZETE
    • Doktor Değiliz Ama Hastamız Çok
    • BÖLGESEL SİYASİ GAZETE
    • Doktor Değiliz Ama Hastamız Çok
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Videolar
Site Haritası
Takvim
Facebook
CAN GAZETESİCAN

GAZETESİ 

ARTIK

WEB'de

www.cangazetesi.
com


Doğru Tarafsız Haber


 
HAFTALIK GAZETE

Türk Dünyası 2. Belgesel Film Festivali´ne başvurular başladı

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonun organize ettiği çeşitli devlet kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile iş dünyasının desteklediği Türk Dünyası 2. Belgesel Film Festivali ve Yarışması´na başvurular başladı.Yarışmanın basın lansmanı  İstanbul`da Grand Pera de Palas Otel de yapıldı. katılımın yüksek olduğu toplantıya Türk Dünyasından önemli isimler, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri ve Basın Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Bayram Ekici de katıldı.

Türk Dünyası Film Festivalinin amacı; Dünya üzerinde yaşayan Türklerin geniş coğrafyaya yayılan coğrafi durumunu ve engin bir kültüre sahip olan değerlerini öncelikle Türk ve akraba topluluklarına, akabinde de dünyaya sunmak ve bu güzelliklerle insanlığı buluşturmak. Bu işi yapmak için mensup olduğumuz millete ve akraba topluluklarımızın arasındaki kardeşlik dostluk hukukunu geliştirmek tanışıklığı artırmaktır.


Festival ve yarışma ile ilgili Yürütme Kurulu Başkanı Menderes Demir yaptığı açıklamada, “Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu olarak ilkini 2016 yılında 5 ülke, 7 gösterim, 1 festival şeklinde gerçekleştirdiğimiz Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışmasının ikincisini yapıyoruz. Gala ve ödül töreninin İstanbul´da olacağı 7 ülke, 18 gösterim olarak planladığımız Türk Dünyası 2. Belgesel Film Festivali ve Yarışmasının müracaatları 17 Nisan 2017 tarihinde federasyonumuz genel merkezimizde başladı” dedi.

Demir, “18 Ağustos 2017 tarihine kadar müracaatları kabul edeceğimiz yarışmanın geçtiğimiz yıldan bu yıl farklı olarak yarışmayı profesyonel ve öğrenci kategorisi olarak ikiye ayırdık. Bu yılki konusu da geçtiğimiz yılda olduğu gibi “Türk Kültürü ve Türk´ün Dünyaya Bakış Açısı” olacaktır. Festivale müracaat eden filmlerimizin ön seçici kurulu proje ortağımız olan 6 Türk Cumhuriyeti Üniversitelerinden Radyo Televizyon Bölümü konusunun uzmanı olan öğretim elamanlarından oluşacaktır. Seçici kurul müracaat eden filmleri on ikiye düşürecektir. Bu filmler 27-30 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Gala ödül töreni öğrenci buluşması filim atölyesi Türk Dünyası yapımcıları çalıştayından sonra yine 7 Türk Cumhuriyetinde oluşan jüri üyelerimiz ilk üç ve diğer ödül alan filmleri belirleyecektir. Belirlenen bu filmlerin gala ve ödül töreni devlet büyüklerimizin, sinemacı, belgeselci, sanat kültür adamı ve halkımızın katılımı ile sahiplerini bulacaktır” diye konuştu.

Demir, destek veren proje ortağımız olan kurum ve kuruluşların yetkilerinin danışma kurulu üyesi olduğu Festival Yürütme Kurulunun Federasyon Yönetim Kurulu ile ülkelerden sorumlu kişiler oluşturmaktadır. Projemizin festival direktörlüğünü Turan Şahin ve Bayram Muhammedov yaparken jüri üyelerimizin başkanlığını ünlü Türkmenistanlı Yönetmen Hocakulu Narliyev yapıyor” dedi.

Belgesel film gösterimleri

Türkiye´de İstanbul, Niğde Ömer Halisdemir, Marmara ( Türkiyat Araştırma Enstitüsü) Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Doğu Akdeniz Üniversitesi, Azerbaycan Bakü – Devlet Üniversitesi, Kazakistan – Alfarabi, Kırgısiztan – Kırgısiztan - Türkmanas Üniversitesi, Bosna Hersek Üniversitelerinin proje ortaklığı ile gösterimlere sunulacak.

Ayrıca bu ülkelerde sivil toplum örgütleri ve belediyeler vasıtası ile halk gösterimleri yapılacak.

Bu büyük proje Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Türksoy TİKA, Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı, belediyeler, sivil toplum örgütlerinin katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

531 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret177435
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar12.070212.1185
Euro13.587613.6420
Hava Durumu
Saat
Hakkımızda