• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • BÖLGESEL SİYASİ GAZETE
    • Doktor Değiliz Ama Hastamız Çok
    • BÖLGESEL SİYASİ GAZETE
    • Doktor Değiliz Ama Hastamız Çok
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Videolar
Site Haritası
Takvim
Facebook
CAN GAZETESİCAN

GAZETESİ 

ARTIK

WEB'de

www.cangazetesi.
com


Doğru Tarafsız Haber


 
HAFTALIK GAZETE

Nevşehir Devlet Hastanesin bir ilk daha gerçekleşti

Holmium lazer taş kırma cihazı hizmete girdi

 

            Nevşehir de Sağlık Hizmetlerinde bir ilk daha gerçekleşti.  Nevşehir Devlet Hastanesi Üroloji Kliniğinde kullanılmak üzere böbrek taşı ameliyatları için lazer ile taş kırma cihazı alındı. Son teknoloji cihazlar ile hastalar artık lazerle  böbrek taşından kurtulacak.

            Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Nevşehir Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı  Dr. Halil Kızılöz, hastaneye yeni kazandırılan cihazın teknik özellikleri açısından Nevşehir'de bir ilk olduğunu vurgulayarak şu bilgileri verdi:           "Böbreği mesaneye bağlayan idrar kanalındaki taşların ve böbrek taşlarının tedavisinde kullanılan "Holmium lazer" dünyada artık standart tedavidir. Holmium lazer, bu taşları büyük bir etkinlikle kırabilen bir teknolojidir. Böbrek taşı olan hastalarımız ameliyathane ortamında daha rahat ve açık cerrahiye gerek kalmadan böbrek taşlarından kurtulacaklar, Böbrek taşlarının tedavisinde asıl amaç böbreğe en az zarar vererek tam anlamıyla taşsızlık sağlamaktır. Diğer işlemlere göre daha yüksek başarı elde ediliyor.  Holmium lazer ile yapılan üreter taşı ameliyatları hasta için büyük bir konfor sağlar. Hasta ameliyatın olduğu günün akşamında evine gidebilir. Vücutta herhangi bir kesi olmadığından ameliyat sonrası dönem açık cerrahi tekniklere göre daha az ağrı çekilmesini sağlar. Tek veya birkaç seansta tedavi tamamlanır. Yakın zamana kadar sadece idrar kanalındaki taşların tedavisinde kullanılan Holmium lazer, flexible  (bükülebilir veya kıvrılabilir) üreterorenoskopların kullanıma girmesiyle artık böbrek içinde yerleşmiş taşlarda da etkin bir tedavi sağlar. Böbreğin iç kısmındaki idrar toplayıcı sistemde yerleşmiş taşlara bu flexible aletlerle ulaşılır ve taşlar Holmium lazer kullanılarak kırılır. Büyük taş parçaları özel aletlerle tutularak vücut dışına çıkarılabilir. Kalan küçük parçalar da idrar ile vücut dışına atılır.” dedi.

            Genel Sekreter Uzm. Dr. Muhammet Çömçe “Nevşehir Devlet Hastanesine kazandırılan Holmium Lazer Cihazı, taş tedavisinde en son kullanılan teknolojidir. Bilinen en güçlü ve en güvenli taş kırma cihazıdır. Böbrek ve idrar yolları taşlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Taşın rengine veya bileşimine bağımlı olmaksızın tüm taşlara etki göstermektedir. Tüm Halkımıza Hayırlı olsun.” dedi. 

 

1186 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret177435
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar12.070212.1185
Euro13.587613.6420
Hava Durumu
Saat
Hakkımızda