• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • BÖLGESEL SİYASİ GAZETE
    • Doktor Değiliz Ama Hastamız Çok
    • BÖLGESEL SİYASİ GAZETE
    • Doktor Değiliz Ama Hastamız Çok
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Videolar
Site Haritası
Takvim
Facebook
CAN GAZETESİCAN

GAZETESİ 

ARTIK

WEB'de

www.cangazetesi.
com


Doğru Tarafsız Haber


 
HAFTALIK GAZETE

Öğrenciler cumhuriyet yürüyüşü gerçekleştirdi

Gülşehir Tarih Yaşam Kulübü tarafından planlanan ve Baten Enerji AŞ. Tuzköy HES tarafından organize edilen sessiz ve keşfedilmeyi bekleyen vadide cumhuriyet ve doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

            Cumhuriyet Bayramının 94. Yılında Gülşehir Şehit Hamide Sibel Çetinkaya Anadolu Lisesi Tarih Yaşam Kulübü öğrencileri Gülşehir'de bulunan Sessiz ve Keşfedilmeyi bekleyen Pınarbaşı Öz-Kurudere ve Kızılkatma Vadisinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yürüyüş düzenledi.            150 öğrenci ve 14 öğretmenden oluşan Cumhuriyet ve Doğa yürüyüşü ekibi, yaklaşık 12 km süren yürüyüş sabah Gülşehir’deki Cumhuriyet Bayramı kutlama programından sonra 12.00’da başladı. Gülşehir Hükümet Konağı önünden Kızılırmak Caddesi boyunca hareket eden öğrenciler, Mehmet Akif Ersoy Caddesi devamında bulunan vadide konaklayan öğrencilerin programı saat 16.00’a kadar devam etti.      Yürüyüş hakkında öğrencilere bilgi veren Tarih Yaşam Kulübü danışman öğretmeni Tayfur Urgenç; 94 yıllık cumhuriyet sürecini anlattı.

 

            Ya İstiklal, Ya Ölüm! Parolası ile başlayan kurtuluş mücadelesi, emperyalizme ve işbirlikçi hainlere karşı başlayan özgürlük mücadelesi, demokratik yaşam ile taçlandığı, son Türk devletinin tescil günü olduğunu bildiren Urgenç,
"19 Mayıs 1919’da projesi yapılan, 23 Nisan 1920’ de temeli atılan 29 Ekim 1923’te inşaatı tamamlanan Cumhuriyet dünyada eşi benzeri olmayan bir azim ve inanç anıtıdır.

            Avrupa'nın milletimizi, ülkemizi esaret altına aldığını zannettiği, hasta adam diye nitelendirdiği yıllarda yeni bir lider Mustafa Kemal Atatürk; Türk milletine önder oldu. Yıkılmış dökülmüş bir millete ulus olduğunu öğretti. Vatan mefhumunu hatırlattı. 
            Yeni bir çocuk doğdu ve bu çocuğun adı konulmalı idi. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna göre çocuğun adı cumhuriyet olmalıydı. 
            İşte 29 EKİM 1923 yeni Türk devletinin adının konduğu gündür.
            Mustafa Kemal cumhuriyetin ilan edilmesinin önemini 10.yıl nutkunda şöyle belirtiyor; “Az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli, Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türk cumhuriyetidir.’’ şeklinde konuştu.            Milli değerlere, Kültürel ve sosyal etkinliklere büyük önem verdiklerini belirten Okul Müdürü Nuh Korkmaz ise, zaman zaman eğitim ve öğretim faaliyetlerini dört duvar arasından çıkartarak gerçekleştirmeye çalıştıklarını kaydetti.

            Bugünde Cumhuriyet Bayramına vurgu yapmak için Cumhuriyet temalı vadi yürüyüşünü gerçekleştirdiklerini belirten Korkmaz, "yürüyüşe katılan öğrenci ve öğretmenlere teşekkür ediyorum. Yürüyüşün gerçekleşmesindeki katkı ve desteklerinden dolayı okul aile birliği başkanı, Baten Enerji AŞ. Tuzköy HES Müdürü Özgür Yıldırım’a teşekkür ediyorum." dedi.

392 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret177436
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar12.070212.1185
Euro13.587613.6420
Hava Durumu
Saat
Hakkımızda