• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
    • BÖLGESEL SİYASİ GAZETE
    • Doktor Değiliz Ama Hastamız Çok
    • BÖLGESEL SİYASİ GAZETE
    • Doktor Değiliz Ama Hastamız Çok
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Videolar
Site Haritası
Takvim
Facebook
CAN GAZETESİCAN

GAZETESİ 

ARTIK

WEB'de

www.cangazetesi.
com


Doğru Tarafsız Haber


 
HAFTALIK GAZETE

Göbekte yapılan çalışma ile Kurşunlu Camii silueti korunacak

Gülşehir'in tek meydanı olan tarihi Kurşunlu Cami meydanı Gülşehir Beldiyesi tarafından yeniden düzenleniyor.

            Belediye tarafından yapılması planlanan çalışma ile döneminde başbakanlık yapmış Gülşehirli Karavezir Seyit Mehmet Paşa tarafından yaptırılan tarihi Kurşunlu Camii silueti engelleyen yapılar ortadan kaldırılacak.

            Kızılırmak, Nevşehir ve Mehmet Akif Ersoy caddelerinin kesiştiği meydanda yapılması planlanan asfalt çalışması öncesi yeni oluşturulacak ve tarihi Kurşunlu Camii görünümünü engellemeyecek göbek hakkında Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi Arısoy'a bilgi aktaran belediye İnşaat Mühendisi Samet Ercan, meydanda yapılacak çalışmanın sıcak asfalt öncesi göbeğin elektrik tesisatı ve su giderinin biran önce  yapılması gerektiğini anlattı.

            Meydanda bulunan saat kulesinin 5 metre olduğunu ve tarihi camiyi engellediği konusunda ilçe dışından gelen turistler ve vatandaşlardan talep aldıklarını dile getiren Ercan, engellemeden tarihi camiyi tüm görkemiyle ortaya koyacak yeni göbek projesi hakkında Başkan Arısoy'a bilgilendirdi.

            Göbekte bulunan mevcut saat kulesini yapılacak anketle vatandaşın talepleri doğrultusunda  terminal yada Sadabat Parkı girişi veya lokal önü Çayır Mahalle ile Tuzköy yol girişi köşesine yerleştirmeyi planladıklarını anlatan Ercan, sıcak asfalt yapılmadan önce yeni göbeğin altyapısının biran önce tamamlanmasının önemini dikkat çekti.

            Tarihi Kurşunlu Camiyi kapatan yapıların kaldırılması ve tarihi yapıyı görselleştirecek yeni bir proje geliştiren İnşaat Mühendisi Samet Ercan'a teşekkür eden Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi Arısoy, yeni projenin ecdadın yaptırdığı eserin önüne geçmemesini istedi. İslam kültüründe olduğu gibi dini yapıları kapatacak tüm yapılara karşı olduğuna dikkat çeken Arısoy, mevcut saat kulesinin ise kırılmadan kaldırılarak farklı bir yere yerleştirilmesi talimatı verdi.

 


 

445 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret177435
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar12.070212.1185
Euro13.587613.6420
Hava Durumu
Saat
Hakkımızda